а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притвор

(едн.) притворот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10521
Превентивно лишувања од слобода на лице за кое постои сомневање дека извршило кривично дело.
Англиски: detention pending trial Албански: paraburgim
Употреба: Правда
Примери:
куќен притвор
На приведените им е одреден притвор од триесет дена.
Пуштен од притвор.
Ставен во притвор.
Изведенки
притворски прид.
притворскиот
Пример: притворско одделение