а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притисок

мн. притисоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2033
1. Притисок е сила на единица површина.
Англиски: pressure Албански: shtypje
Употреба: Физика
Примери:
Имам висок крвен притисок.
Атмосферски притисок.
2. Принуда или насилство врз некого.
Англиски: pressure Албански: presion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вршат политички притисок.
Психолошки притисок.
Беше подложен на силен притисок.
Изведенки
притисочен прид.
притисочниот