а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приумре

Види и: умре (св.)
приумрат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39136
Умре во моментот.
Англиски: die
Примери:
Демек ако не приумре ниту еден од штрајкувачите, случајот ќе биде решен сам од себе.