а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прифатилиште

мн. прифатилишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14831
Место каде што се прифаќаат бегалци, жртви на насилство, ранети и сл.
Англиски: asylum
Примери:
Прифатилиште за жртви на семејно насилство.
Прифатилиште на бегалци.