а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прифатлив

прифатливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 5387
Што може да се прифати.
Англиски: acceptable
Примери:
прифатлив предлог, прифатливо решение
Изведенки
прифатливост ж.