а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приход

мн. приходи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3838
Целокупни средства добиени во определен период кои подлежат на оданочување.
Англиски: income Албански: fitim, të ardhura
Употреба: Економија
Примери:
управа за приходи
годишен приход