а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

причесна

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13368
Вино и парченце поскура што им се дава на христијанските верници при обред на причестување, како симбол на телото на Исус Христос и последната вечера со апостолите.
Англиски: Holy Communion
Употреба: Црковен термин
Изведенки
причест ж.