а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

причува

причуваш, причуват; причувал; причуван
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19405
1. Се погрижи за нешто.
Англиски: take care Албански: ruaj
Примери:
Причувај ги децата, веднаш се враќам.
2. (се причува) се припази
Албански: ruhem
Примери:
Можеш да останеш и без гаќи и без образ ако во ова време на невреме не се причуваш.
Изведенки
причувува несв.
причувуваат