а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пришие

пришијат; пришиј, пришијте; пришив, пришија; пришил; (ќе) пришиев, (ќе) пришиеја; (ќе) пришиел; пришиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23776
1. Зашие нешто врз друго.
Англиски: sew on Албански: qep
Примери:
Лентата ќе ја пришиеш на самиот раб на фустанот.
2. Измисли, додаде нешто негативно некому.
Англиски: attach Албански: vesh, ngjes
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во намера убиството да му го пришијат нему.
Му пришија етикета дека е неподобен.
Му пришија дека направил триста работи.
Изведенки
1. пришива несв.
пришиваат
2. пришивање ср.