а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пријаде

пријадат; пријаде, пријадоа; пријало; пријадеше, пријадело; пријадеа; пријадено
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13251
Почувствува одеднадеж желба за јадење; почувствува глад.
Примери:
Баш ми се пријаде нешто слатко.
Се враќаше дома само кога ќе му се пријадеше.
Изведенки
1. пријадува несв.
пријадуваат
2. пријадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК