а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пријде

пријдат; пријди, пријдете; пријдов, пријдоа; пришол; (ќе) пријдов, (ќе) пријдеа; (ќе) пријдел; пријден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1921
1. Со одење се приближи кон некого или нешто.
Англиски: approach Албански: afroj
Примери:
Обајцата му пријдоа сосем близу и го фатија под рака.
Пријде поблиску и погледна.
2. Се стави во однос кон некого или нешто.
Англиски: approach Албански: qasem
Примери:
Интересно е како пришол режисерот на овој драмски текст.
Треба со добро да му пријдеш, ако сакаш да постигнеш резултат.
3. Започне да работи, се фати со работа.
Англиски: start Албански: qasem
Примери:
Сега ќе пријдеме кон истражување на новите состојби.
4. Премине на нечија страна.
Англиски: join Албански: bashkanngjes
Употреба: Ретко
Примери:
Групата се зголеми откако им пријдоа неколку нови членови.
Изведенки
1. пријдува несв.
пријдуваат
2. пријдување ср.
глаг. им.
3. приоѓа несв.
приоѓаат
4. приоѓање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК