а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пркне

пркнат; пркни, пркнете; пркнав, пркнаа; пркнал; (ќе) пркнев, (ќе) пркнеа; (ќе) пркнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13310
1. За птица - летне, изврши движење со крилата.
Англиски: flutter Албански: valëvitet, rrah krahët
Употреба: Зоологија
Примери:
Ластовичката пркна со крилцата во воздухот и полета угоре.
2. За растение - никне, изникне.
Англиски: grow Албански: mbin, mugullon
Употреба: Ботаника
Примери:
Житата прикнале, тревата жугнала, овошките расцутеле.
Пченицата во долната нива пркнала малку и се зазеленела.
3. расте, порасне малку, стане посилно
Англиски: grow strong Албански: rritet pak, zhvillohet
Примери:
По неколку години децата пркнаа, а таа се чувствуваше стара.
Изведенки
1. пркнува несв.
пркнуваат
2. пркнување ср.
глаг. им.