а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пркосен

пркосни
Вид збор: Придавка
Ранг: 17453
Што е горд, што пркоси, што има пркос.
Англиски: proud
Примери:
пркосен поглед
жени со пркосно кренати брадички
Изведенки
пркосно прил.
гордо
Пример: Пркосно стана од местото. (Т)