а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прле

мн. прлиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 15396
Младо од магарица.
Англиски: donkey
Изрази
Не трчај како прле пред магаре - не се истрчувај, чекај постарите да кажат.
Како прле и магаре - постојано заедно, не се делат.