а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прли

прлат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. обгорува
Англиски: singe
Примери:
Ја прли кокошката од подникнатите пердуви.
2. (се прли) За магарица - раѓа прле.
Употреба: Зоологија
Примери:
Магарицата се прлеше секои две години.
Изведенки
прлење ср.
глаг. им.