а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проактивен

проактивниот
Вид збор: Придавка
Што ги контролира работите преземајќи иницијатива.
Англиски: proactive
Примери:
проактивен став
Изведенки
проактивно прил.
Пример: Се работи проактивно.