а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проанализира

проанализираат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25741
Направи, изврши анализа.
Англиски: analyze thoroughly
Примери:
Ако се проанализира целокупниот негов опус, се забележува една заедничка нишка.
После прекидот на шаховската партија секундантите ја проанализираа позицијата.