а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проаѓа

проаѓаат; проаѓал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11398
Поминува, минува покрај некого или нешто.
Англиски: pass by
Примери:
Проаѓа покрај него без да го поздрави.
Времето проаѓа.
Изведенки
проаѓање ср.
глаг. им.