а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пробара

пробараат; пробарал
Вид збор: Глагол, свршен
Побара малку, набрзина, згора - згора.
Англиски: search
Примери:
Пробара по џебовите и го најде клучот.
Изведенки
пробарува несв.
пробаруваат