а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пробања

пробањаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искапе некого малку, набрзина, згора-згора.
Англиски: bathe Албански: laj pak a shumë
Примери:
Мајката го пробања девојчето и го стави да спие.
2. (се пробања) Се искапе малку, набрзина, згора-згора.
Англиски: bathe Албански: laj shpejt e shpejt
Примери:
Се пробања, па легна да се сонча.