а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проба

мн. проби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6061
1. проверка, испитување, тест
Англиски: check Албански: provë
Примери:
На проба кај шивачот.
На проба за протезата.
2. Подготовка за изведба, настап, вежба.
Англиски: rehearsal Албански: provë
Примери:
Проба на хорот.
Оркестарски проби.
3. обид, експеримент
Англиски: experiment Албански: provë, eksperiment
Примери:
Наставникот по хемија често прави проби на хемиски реакции.
Изрази
Генерална проба - последна вежба, проба пред настап.