а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пробдее

робдеат; пробдеј, пробдејте; пробдеав, пробдеаја; пробдеал; пробдеан; (ќе) пробдеев, (ќе) пробдееја; (ќе) пробдеел; пробдеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29406
Помине некое време буден.
Англиски: guard
Примери:
Ја пробдеа ноќта над постелата на болното дете.
Изведенки
пробдејува несв.
пробдејуваат