а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проблематика

(едн.) проблематиката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5221
Севкупност на проблеми од една област.
Англиски: problems
Примери:
Проблематиката на подготвителните работи эа Речникот на македонските црковнословенски ракописи. [извор]
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК