а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прободе

прободат; прободи, прободете; прободов, прободоа; пробол; (ќе) прободев, (ќе) прободеа; (ќе) прободел; прободен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8298
1. Пробие нешто со бодење.
Англиски: pierce Албански: thumboj, shpoj
Примери:
Го прободе увцето со игла.
о жестоката битка го прободеа со копје.
Ја прободе крпата на средина за да ја навре рачката.
2. трогне, допре
Англиски: pierce Албански: shpon, prek
Употреба: Преносно значење
Примери:
Мајчините зборови му го прободеа срцето.
3. За болка - штрекне, пресече.
Англиски: stab Албански: shpon
Примери:
Нешто го прободе во градите.
Изведенки
1. прободува несв.
прободуваат
2. прободување ср.
глаг. им.