а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пробува

пробуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13206
проба
Англиски: try
Употреба: Жаргонски збор
Примери:
Скопје пробува да фати чекор со алтернативните решенија за покривите на комерцијалните и станбените објекти.
Се зборува и се пробува само она што треба да се снима.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК