а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пробугарски

пробугарскиот
Вид збор: Придавка
Што ги застапува гледиштата на Бугарија.
Англиски: pro-bulgarian
Употреба: Политика
Примери:
Лесно си го навлече пробугарскиот ореол.