а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пробуди

пробудат; пробудил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8187
1. разбуди
Англиски: wake up Албански: zgjoj
2. поттикне, предизвика, возбуди
Англиски: cause Албански: zgjoj, ngjall
Примери:
Тие зборови кај него пробудија сомнеж.
3. (се пробуди) се пројави, се покаже
Англиски: cause Албански: zgjoj, ngjall
Примери:
Само што го виде за првпат, кај неа се пробуди мајчинското чувство.
Изведенки
1. пробудува несв.
(се) пробудуваат
2. пробудување ср.
глаг. им.