а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пробуди

пробудат; пробудил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8119
1. разбуди
Англиски: wake up Албански: zgjoj
2. поттикне, предизвика, возбуди
Англиски: cause Албански: zgjoj, ngjall
Примери:
Тие зборови кај него пробудија сомнеж.
3. (се пробуди) се пројави, се покаже
Англиски: cause Албански: zgjoj, ngjall
Примери:
Само што го виде за првпат, кај неа се пробуди мајчинското чувство.
Изведенки
1. пробудува несв.
(се) пробудуваат
2. пробудување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК