а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пробуричка

пробуричкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19126
1. Буричка малку, кратко време.
Англиски: rummage through Албански: llapërçit, sorollat
Примери:
Го пробуричка јадењето без ништо да изеде.
2. (се пробуричка) Се вртка кратко време.
Англиски: rummage through Албански: sillem aty pranë
Примери:
Се пробуричка меѓу луѓето и си замина.
Изведенки
пробуричкува несв.
(се) пробуричкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК