а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провала

мн. провали
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14344
1. Пробивање, предавање на нелегална организација.
Англиски: break-in Албански: vjedhje, grabitje
Примери:
Се случи провала во организацијата.
2. грабеж
Англиски: robbery Албански: vjedhje
Употреба: Ретко
Примери:
Вчера имаше провала во трговскиот центар.
3. пробив
Англиски: breakthrough Албански: depërtim
Примери:
Провала на непријателските единици.
4. бездна
Англиски: abyss Албански: humnerë, ambis
Употреба: Геологија , Дијалектен збор
Примери:
Провала кај патот.