а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провали

провалат; провалил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21638
1. Пробие, предаде обично тајна организација.
Англиски: betray Албански: tradhtoj
Примери:
Ја провалија организацијата, полицијата влезе сред состанокот.
2. Разоткрие некого, нешто.
Англиски: reveal Албански: zbuloj
Примери:
Го провалија пред да успее да го направи тоа што го наумил.
3. Насилно влезе.
Англиски: break in Албански: depërtoj
Примери:
Ноќеска двајца провалиле во маркетот.
4. пробие
Англиски: break through Албански: depërtoj
Примери:
Непријателот го провали одбранбениот обрач.
5. Насилно отвори, скрши.
Англиски: break Албански: thyej
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Некој ја провалил вратата, но не успеал ништо да земе.
Изведенки
1. провалува несв.
провалуваат
2. провалување ср.
глаг. им.