а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провалник

мн. провалници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18130
1. Тој што пробива, предава нелегална организација.
Англиски: traitor Албански: tradhtar
Примери:
Само тој може да е провалникот.
Политички провалник.
2. Тој што провалува, врши грабеж.
Англиски: thief Албански: vjedhës
Примери:
Млад провалник.
Двајца провалници.
Изведенки
1. провалница ж.
мн. провалници
2. провалничка ж.
мн. провалнички
3. провалнички прид.
провалничкиот