а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провев

мн. провеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13971
Воздушна струја што минува низ два отвора што се наоѓаат еден спроти друг.
Англиски: draft Српски: промаја
Примери:
Во старата зграда имало и силен провев.
Затвори ја вратата, има провев.
силен провев
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК