а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проведе

проведат; проведи, проведете; проведев, проведеа; проведел; проведен; проведов, проведоа; провел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14852
Помине некого или нешто преку некое место.
Англиски: lead
Примери:
Тој го проведе детето до аголот и му ја покаже куќата.
Изведенки
1. проведува несв.
проведуваа
2. проведување ср.
глаг. им.