а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провее

провеат; провеј, провејте; провеав, провеаја; (ќе) провеев, (ќе) провееја; провеел; провеен; провеал; провеан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44206
1. Прочисти овршено жито од класјето со помош на ветрот.
Употреба: Земјоделство
2. Кратко време праѓа снег.
Албански: bie shkurt borë
Примери:
Утрото провеа снег, но брзо престана.
Изведенки
1. провева несв.
провеваат
2. провевање ср.
глаг. им.
3. провејува несв.
провејуваат
4. провејување ср.
глаг. им.