а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провее

провеат; провеј, провејте; провеав, провеаја; (ќе) провеев, (ќе) провееја; провеел; провеен; провеал; провеан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43864
1. Прочисти овршено жито од класјето со помош на ветрот.
Употреба: Земјоделство
2. Кратко време праѓа снег.
Албански: bie shkurt borë
Примери:
Утрото провеа снег, но брзо престана.
Изведенки
1. провева несв.
провеваат
2. провевање ср.
глаг. им.
3. провејува несв.
провејуваат
4. провејување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК