а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провениенција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17539
Потекло, извор од каде што нешто потекнува.
Англиски: provenience, origin Германски: Provenienz
Примери:
Двете партии од конзервативна провениенција засега планираат сами да ја водат битката.