а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провенча

провенчаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49661
1. Венча некого набрзина.
Англиски: get married Албански: kurorëzoj shpejt
Примери:
Свештеникот ги провенча младите и сите излегоа надвор.
2. (се провенча) Се венча набрзина.
Англиски: get married Албански: kurorëzoj shpejt
Примери:
Се провенчаа тајно и заминаа.