а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проверка

мн. проверки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4888
Постапка на испитување на точноста, вистиноста, вредноста на нешто.
Англиски: verification, vetting Албански: verifikim
Примери:
последна проверка
проверка на ефикасноста
Проверката покажа дека арматурата била неисправна.