а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провесели

провеселат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31132
Помине некое време во веселење со песна и игра.
Англиски: enjoy
Примери:
Да завршиме најпрвин, а потоа ќе се провеселиме.
Имаа повод, па се провеселија.
Изведенки
провеселување ср.
глаг. им.