а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провечера

провечераат
Вид збор: Глагол, свршен
Вечера набрзина, за кратко време.
Англиски: dinner
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тој беше уморен од патот, провечера и си легна.
Не му се јадеше, но провечера колку да помине редот.