а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провидение

мн. провиденија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19921
Виша сила, бог и неговото дејствување.
Англиски: providence
Употреба: Религија
Примери:
Гласник на провидението.