а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провиден

провидни
Вид збор: Придавка
Ранг: 15071
1. Низ што може да се види.
Англиски: transparent
Примери:
провидно стакло
2. Што не може да се скрие.
Англиски: obvious
Употреба: Преносно значење
Примери:
провидна игра
Изведенки
провидно прил.