а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провидност

провидноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38155
1. Транспарентност, проѕирност, јаснота, чистоќа.
Англиски: clearness Албански: qartësi, transparencë
Примери:
Провидност на водата.
2. очигледност
Англиски: obviousness Албански: dukshmëri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Провидноста на неговиот план.