а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провизионирање

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Навремено снабдување, ставање на располагање, обезбедување на ресурси.
Англиски: provisioning
Употреба: Економија
Примери:
провизионирање на компјутерски компоненти
2. Пресметка на плата на основа на провизија.
Англиски: provisioning
Употреба: Економија