а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провизија

мн. провизии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38069
надомест за некакво посредување (обично изразена во проценти од вкупната вредност)
Англиски: commission Албански: provizion
Употреба: Економија
Примери:
Најдовме стан, но му плативме провизија на посредникот.
Банката наплаќа висока провизија.