а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провизорен

провизорни
Вид збор: Придавка
Ранг: 25378
1. Што е првичен, определен поради моментална потреба.
Англиски: provisional
Примери:
провизорна пресметка
провизорни објаснувања
2. Што е привремен, не е конечен.
Англиски: temporary
Примери:
провизорно засолниште
провизорни мерки
Изведенки
1. провизорно прил.
2. провизорност ж.