а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провикне

(се) провикнат; провикни (се), провикнете (се); (се) провикнав, (се) провикнаа; (се) провикнал, провикнат; (ќе се) провикнеа; (ќе се) провикнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10611
Викне силно и кратко.
Англиски: shout
Примери:
Некој пред порти провикна.
Се провикна глас од собата и набрзо потоа се изгасна светлото.
Изведенки
1. провикнува несв.
(се) провикнуваат
2. провикнување ср.
глаг. им.