а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провинциски

провинцискиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14733
1. Што се однесува на провинција, на внатрешноста на една земја.
Англиски: provincial
Примери:
Провинциско гратче.
Провинциски новинар.
2. Што е ограничен во своите интереси.
Англиски: provincial
Употреба: Преносно значење
Примери:
Провинциски менталитет.
Провинскиски навики.