а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провинцијален

провинцијални
Вид збор: Придавка
Ранг: 17467
Што се однесува на провинција, што има обележје на провинција.
Англиски: provincial
Изведенки
1. провинцијално прил.
Пример: Се однесува провинцијално.
2. провинцијалност ж.