а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провинцијалец

мн. провинцијалци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21279
1. Тој што живее во провинција, во внатрешноста на една земја.
Англиски: provincial Албански: provincial
2. Тој што е културно заостанат.
Албански: provincial
Употреба: Преносно значење
Изведенки
провинцијалка ж.
мн. провинцијалки